Dienos mintis

"Upės vanduo prisitaiko prie kelio, kuriuo gali tekėti, neužmiršdamas savo tikslo: jūros. Gimęs silpnutis, netrukus įgauna jėgos, panašios kaip jo sutinkamų upių", - P. Coelho "Šviesos kario vadovas"

Žodžio laisvė: sunkiai iškovota, lengvai trypiama

  • 16 gegužės 06, Penktadienis 08:32

Rytoj – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. Už lietuvišką spaudą, žodžio laisvę kovota sunkiai, ilgai ir, galima sakyti, kruvinai. Lietuviškas laisvas žodis pažymėtas knygnešių mirtimis, kalbėjusių apie laisvę pasivažinėjamais po kalėjimus ir tolimas Rusijos vietas.

Žinant tai, žodžio laisvė, laisva spauda, lietuviška knyga šiandien turėtų būti didžiulė vertybė. Ir tikrai norėtųsi sveikinti savo kolegas, skaitytojus su šia iškilia diena. Taip norėtųsi džiugiai, gal net su patosu, sušukti – „Su Spaudos diena, žmonės, su žodžio laisve!“.

Bet nėra čia ko rėkauti – žodžio laisvė skursta vadinamoje laisvoje ir demokratiškoje Lietuvoje. Ir lyg ta skurstanti patvorės piktžolė dar ir trypiama. Graudu ir pikta, kad tai, už ką tiek buvo kovota, šiandien kai kuriems žmonėms yra nieko neverta, prilygsta tai patvorės piktžolei, nes užstoja ir taip ryškią saulę, iš kurios visą šviesą reikia susigrobti, mažu neliks.

Ir skaudu žodžio laisvę su piktžole lyginti – bet į jos vietą tą lietuvišką nepriklausomą žodį nutrenkia mūsų didieji.

Štai garsus žurnalistas Andrius Tapinas sumanė aplankyti Kauno rajono kai kurias bendruomenes. Pakalbėti apie svarbius tautai dalykus, galbūt ir politiką. Juk žinome, kad šis žurnalistas nebijo (laisvoje šalyje teoriškai neturėtų net tokios sąvokos, kaip pasisakymo baimė, būti) įgnybti partijoms, kalbėti apie jų darbus ir nedarbus.

Tačiau su laisvu žodžiu norėjęs į susitikimus vykti žurnalistas buvo sustabdytas. Meras, vienos populiariausių šalyje ir mūsų rajone partijos atstovas, susitikimus su bendruomenėmis uždraudė. Už susitikimus jų vietinei organizatorei buvo pagrasinta darbo netekimu.

Lietuvos politikai taip nemėgsta kritikos. Taip nekenčia kitokios, negu jų, tiesos. Tą prakeiktą žodžio laisvę, įmanytų, į kosmosą išgrūstų. Trukdo čia, bjaurybė, darbelius visokius dirbti, rinkėjų akyse kompromituoja.

Andrius Tapinas situacijoje nepasimetė, štai jau laisvo žodžio festivalį organizuoja. Kauno rajono meras gi atsiprašinėja, sako nieko nedraudęs, nesusipratimas įvykęs.

Bet užteks apie Kauno rajoną. Ar žodžio laisvė gyva Kretingoje? Stiebiasi dar vargšelė – laikraščiuose spausdinamos nuomonės, vyksta diskusijos, net kritiškų straipsnių retkarčiais pasitaiko.

Deja, kaip žurnalistė, turiu ir kartesnės patirties, deja, žinau, kad rajonuose žodžio laisvei yra sunku ir menkas tos laisvės derlius. Būtų apie tai galima kalbėti daug, rašyti taip pat, bet dar nesu pasirengusi organizuoti laisvo žodžio festivalio čia, Kretingoje. Nors, jei neteksiu darbo už tai, kad jaučiu turinti teisę pasisakyti bent jau asmeninėje facebook paskyroje, turėsiu pakankamai laiko įvairiausiems festivaliams.

Todėl šiandien, kol dar turiu darbą, rašau – su Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena! Nebijokime naudotis žodžio laisve, nebijokime būti už ją nubausti – praeityje mūsų tautiečiams dar ne tiek už tai teko paaukoti. Ir pasidžiaukime, kad bent jau namuose kol kas galime kalbėti kaip norime, ir ką norime. Nes štai Antrojo pasaulinio karo metu Klaipėdoje fašistai stovėdavo prie langų ir klausydavosi, ką vietiniai apie valdžią šneka.

Savaime aišku, kad šnekučiams baigdavosi nekaip. Tad dar kartą – su Spaudos diena, dar šiek tiek turime, ko švęsti.

 

Skaityti 357354 kartai

12713 komentarai

Palikite komentarą

Įsitikinkite, kad įvedėte reikalingą informaciją, kur nurodyta (*). HTML kodas nėra leidžiamas.

Kovas 2017
Sek Pi An Tr Ke Pe Še
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31